Sea of Thieves

Sea of Thieves

Málokdy se stane, že mi hra učaruje natolik, abych v ní dokázal trávit celé hodiny. Naposledy se to tuším povedlo Mass Effectu a to už je zase nějaký pátek. Tentokrát je to Sea of Thieves, pirátská online arkáda pro 1 – 4 hráče, kteří tvoří posádku buď malé šalupy (max. pro dva hráče) nebo velké galeony. Na jedné mapě se údajně může pohybovat max. 6 lodí (nemám úplně ověřeno), tj. je při 4 členech posádky na každé z nich maximálně 24 hráčů na jedné mapě (resp. na jednom serveru). Na mapě je rozeseto několik ostrovů různých velikostí i typů. Některé z nich jsou Outposty, tj. základny, kde se nachází hospoda (zdroj informací), zástupci jednotlivých aliancí, a různí obchodníci. Ve hře jsou tři aliance nebo chcete-li společnosti. Jsou to lovci zlata, lovci duší a obchodníci. Jak názvy vypovídají, u lovců zlata jde o výkup truhel s poklady a různých cenných předmětů, u lovců duší prodáte lebky kapitánů a u obchodníků například bedny s čajem či klece se zvířaty (slepice nebo prasata). U všech tří aliancí, resp. v jejich stanech si můžete zakoupit questy a po jejich splnění u nich prodat objevené věci.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sea of thieves alliances
3 aliance, pro které plníte úkoly.

Tady si vystoupím, Chárone

Smrt je v SoT řešena minutovým posmrtným životem na lodi duchů a následné reinkarnaci (spawnu) zpět na vlastním loď, v případě jejího potopení pak na náhodný ostrov s novou lodí. Zdraví lze doplnit konzumací výživných banánů, jež lze najít stejně jako ostatní suroviny (dělové koule a prkna) v sudech prakticky po celém ostrově (ano, leckdy i ve vodě). Význam dělových koulí je zřejmý. Střílet se dá na cizí lodě, ostřelovat ale můžete i ostrov s kostlivci – vyplatí se u nájezdů na pevnosti a při misích lovců duší. Pro snadné vylodění můžete z děla vystřelit i sám sebe. Prkna pak využijete při záplatování lodi po nárazu nebo po bitvě s jiným plavidlem. Mimochodem, nárazy do různých pevninských překážek ani v plné rychlesti nejsou tak fatální jako ve skutečnosti. Do lodi se sice udělají díry a něco málo vody tam nateče, ale rychlá záplata a několikeré vybrání vody vše napraví.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sea of thieves ship dead
loď duchů

Kdo řídí?

Velkou kapitolou a problémem je organizace. Není nic horšího, když při plavbě se čtyřčlennou posádkou vzhlédnete od mapy a zjistíte, že jste v kolizním kurzu s dost velkým a nepřejícně vyhlížejícím kusem skály. V tom momentě musí zákonitě přijít ona lakonická otázka „Kdo řídí?“, načež při pohledu ke kormidlu zjistíte, že tam nikdo nestojí, protože všichni se zrovna věnují důležité činnosti jako je pití alkoholu nebo hraní na rozličné hudební nástroje. A nemusí jít ani o čtyřčlennou posádku, leckdy trpí i dvoučlenný tým na obyčejné šalupě. Ze začátku organizace prací při řízení hodně skřípe a nějakou dobu trvá, než se tým sehraje. Pak se dokáží jednotliví hráči navzájem zastupovat, když je třeba. U sólové hry tohle nehrozí, v ní si jedinný hráč vše obstará sám. Samozřejmě musí mít šalupu, kde je kotevní vratidlo, kormidlo i úvazy plachetních lan v dosahu tří kroků.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sea of thieves small ship
Šalupa

Království za GPS

Kdo kdy provozoval geocaching, asi zná pojem geoslepota. Tady si ji užijete hodně. Najít ostrov s questem není nikterak složité, lodní mapa světa ukazuje jak ostrovy, tak i vaši současnou pozici i směr plavby. Horší je to však s plánkem ostrova. U malých ostrovů je vše zřejmé, pozice se dá lehce zjistit přímo z lodi a dojít si tak pro poklad vlastně najisto. Horší je to u větších ostrovů s bujnou vegetací, množstvím jeskyň, různými kopci a kameny. Tam už nalézt místo se zakopaným pokladem tak snadné není a byť třeba víte, že jste na správném místě, stejně můžete hledat i deset minut správné místo na výkop. Mnohem horší to je však u hádanek. Totiž questy s truhlami nejsou jen o hledání X na plánku ostrova, jedním druhem takových questů je hádanka. A ta se může rozvíjet i ze 4 postupně se odkrývajících částí, takže je klidně možné, že budete po ostrově běhat a zjišťovat, co po vás tvůrci hry vlastně chtějí. Zvláště pokud nejste zdatní angličtináři. Nejednou se mi už stalo, že jsem hledání podle hádanek vzdal, protože jsem prostě nenašel to, co se ode mne žádalo.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sea of thieves small map
Mapa s vyznačením pokladu

Strč si ta chapadla odkud ti rostou

Dalšími dobrodružstvími či přiležitostmi si přivydělat jsou různé náhodné události. Jednou z nich je třeba nález potopené lodi. Tu signalizují ptáci kroužící právě nad vrakem. Ten může být částečně nebo už zcela pod vodou. V jeho útrobách se dá pak leccos nalézt, ať už suroviny nebo truhla či lebka. Jen je třeba pamatovat na to, že i pirát potřebuje dýchat a nevydrží pod vodou neomezeně dlouho. Další akcí ne už tak náhodnou je dobývání pevnosti. Možnost dobývání některé pevnosti a její výběr signalizuje mrak ve tvaru lebky, kterému se v očních jamkách zeleně blýská. Na tuto akci doporučuji se pořádně zásobit všemi surovinami. Pevnost totiž bude hodně střelecky činná a je dost přesná. V momentě obsazení pobřeží a zničení obsluhy děl následuje pozemní útok v několika vlnách. Nakonec se mezi kostlivci objeví i jejich kapitán, jehož lebka pak odemkne síň s uloženými poklady. Při tomto dobrodužství je třeba sledovat krom dění na ostrově i daleké okolí. Může se totiž stát, že po úpsěšném zvládnutí všech vln útoků kostlivců a zabití kapitána přijede jiná loď, vás zničí a jednoduše si vezme poklad. Další náhodnou akcí, kterou jsem však zatím nezažil, je útok Krakena. Z toho, co jsem viděl ve videích, mám dojem, že jde pouze o překážku v cestě. Loď se zastaví a z vody se po obou bocích začnou vynořovat chapadla, která se budou snažit loď potopit. Úkolem hráče je samozřejmě chapadla zničit, ať už děly nebo výstřely z příručních zbraní. Neúspěch se může celkem prodražit v případě, že se vracíte z několika úspěšných questů a máte na palubě hodně truhel, lebek a cenných předmětů.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sea of thieves small kraken
Galeonka v obležení Krakena.

Grafika a zvuk

Grafiku moc hodnotit nemohu, mám starší kartu a nejedu ani zdaleka na plné detaily. Nicméně mohu s klidným svědomím říct, že hra vypadá i při mém nastavení parádně. Řeč je teď hlavně o vodě, resp. o mořské vodě a vlnách. Stejně tak parádně funguje i zvuk. Kdo má rád, tak jako já, šumnění moře a praskání dřeva, ten si hru bude plnými doušky užívat. Atmosféru jistého tajemna dotváří zvuk jakéhosi obrovského zvířete, člověk trochu znalý hry tuší, že půjde o krakena. Trochu matoucí jsou zvuky poryvu větru a hromu, protože oba tyto zvuky zní jako výstřel z děla, takže často koukám okolo, zda po mně někdo nejde. Trochu otravné jsou hudební motivy vydávané hudebními nástroji. Ty jsou ve hře dva – koncertina (tahací harmonika) a niněra. Údajně mají být ve hře ještě housle, ale na ty jsem zatím nenarazil. Co mne dost zaujalo byl výběr Wagnerových Valkýr, protože si nejsem úplně jist, zda by piráti 16. či 17. století mohli znát dílo skladatele 19. století. Ale budiž 🙂

Suma sumárum

Hra je rozhodně super a nabídne hodně hodin kvalitní zábavy. A to zatím nikdo neví, co se stane na levelu 50, kdy se z hráče stane legenda.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sea of thieves harmonica

Napísal: WooderCZ 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *